Posiadanie pięknej i zdrowej skóry to marzenie niemal każdej osoby, bez względu na wiek czy płeć. Niestety jest ona jednak narażona na szeroko pojęte czynniki zewnętrzne, które mogą zaburzać jej naturalne piękno. Głównym powodem obniżonej estetyki skóry jest zazwyczaj niska temperatura. Dlatego też należy o nią dbać szczególnie mocno podczas zimy.
Dlaczego skóra pogarsza swoją kondycję podczas zimy?
Wielu osobom zima kojarzy się z przyjemnym, świątecznym czasem, który wspominamy przez cały rok. Dla naszej skóry okres ten nie jest jednak niczym przyjemnym. Niska temperatura, a także intensywne opady atmosferyczne mogą bowiem sprawiać, iż nasza skóra zostanie podrażniona.
Dla skóry niekorzystne są jednak nie tylko same warunki atmosferyczne, ale również klimatyzacja i ogrzewanie. Zmiany temperatur nierzadko przynoszą poważne reperkusje i skutkują intensywnym rozszerzeniem naczyń krwionośnych.
Niska temperatura przyczynia się do zredukowania ilości produkowanego sebum, w efekcie czego skóra staje się o wiele bardziej podatna na szeroko pojęte uszkodzenia. Podczas zimy duża część osób zmaga się z suchą, matową, a także swędzącą skórą i choć zazwyczaj nie jest to objaw chorobowy, to może skutecznie obniżać naszą samoocenę.
Ta pora roku szczególnie niebezpieczna może być dla osób posiadających cerę naczynkową. Na problemy skórne w trakcie zimy nierzadko narzekają też alergicy i osoby z bardzo wrażliwą skórą.
Jak dbać o skórę zimą?
Duża część społeczeństwa zapomina o tym, że podczas zimy należy stosować zupełnie inne kosmetyki niż w trakcie pozostałych pór roku. Sporo osób niemających wiedzy w tym zakresie stosuje jeden krem przez cały rok, aczkolwiek jest to gigantyczny błąd, który naraża nas na niechciane problemy skórne.
Dlatego też wraz z nadejściem zimy trzeba zadbać o modyfikację swoich zwyczajów kosmetycznych. Standardowe kremy zazwyczaj nie będą w stanie pomóc suchej i podrażnionej skórze, albowiem są one zbyt słabe, by przeniknąć do jej głębszych warstw. Jeżeli więc zależy nam na bezpieczeństwie i trosce o własne zdrowie, to warto sięgnąć po specjalistyczny krem przeznaczony do delikatnej i wrażliwej skóry. Najlepiej, jeśli będzie on posiadał w składzie kwas hialuronowy bądź glicerynę.
Eksperci rekomendują także, aby wybierać kremy posiadające solidne emolienty. W kontekście zimowej pielęgnacji świetnie spiszą się też produkty zawierające masło shea bądź wosk pszczeli.
Zimowa pielęgnacja skóry – najważniejsze informacje
Aby pielęgnacja skóry dawała zamierzona efekty, należy pamiętać o tym, by krem aplikować więcej niż jeden raz dziennie. W tej roli szczególnie dobrze spiszą się relatywnie tłuste kosmetyki, gdyż zapewnią one w pełni skuteczne nawilżenie.
W kontekście dobrego samopoczucia podczas zimy nie można zapomnieć o sztyfcie do ust. Choć nie nakłada się go bezpośrednio na skórę, albowiem jest on stosowany na wargi, to jego używanie wpłynie na to, że ogólny wygląd naszej twarzy będzie o wiele lepszy.
Świetnym sposobem na dbanie o swoją cerę podczas zimy jest również stosowanie specjalnych maseczek robionych w warunkach domowych. Dzięki nim twarz będzie prezentować się niebywale estetycznie. Pomimo że zima jest dość trudnym okresem dla skóry, to panie uwielbiające makijaż podczas tej pory roku będą czuły się jak ryby w wodzie.
Malowanie się w zimę przynosi bowiem wiele korzyści i oprócz zamaskowania niechcianych niedoskonałości zapewnia ochronę przed niskimi temperaturami. Podczas zimy bardzo ważna jest też pielęgnacja całego ciała. Oznacza to, że należy korzystać ze sprawdzonych balsamów odżywczych. Nie można zapomnieć także o dbaniu o swoje dłonie. Pomocny w tym celu może okazać się tłusty krem. W przypadku bardzo niskich temperatur nie wolno też zapomnieć o ciepłych rękawiczkach.
Ważne zasady dotyczące zimowej pielęgnacji skóry
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czynnikiem, który może wpływać na uszkodzenia skóry podczas zimowych miesięcy, jest mydło. Regularne mycie rąk jest pożądanym zwyczajem, o którym należy pamiętać niezależnie od okoliczności, jednak w trakcie zimy oczyszczanie powinno być niebywale delikatne.
Nasza skóra posiada bowiem barierę ochronną, w której bardzo ważną rolę pełni sebum. Podczas mycia się z wykorzystaniem mydła nasza skóra jest narażona na utratę cennego sebum, co może przynosić liczne negatywne skutki. Zimą rekomendowane jest więc tymczasowe zrezygnowanie bądź wyraźne ograniczenie mydła.
Odradzane jest też stosowanie kosmetyków zawierających w składzie alkohol. Sporą uwagę należy również przyłożyć do peelingu. Choć ma on wiele zalet, to zimą nie powinien być wykonywany za często. Może on bowiem podrażniać cierpiącą skórę, powodując jej dodatkowe uszkodzenia. Jeżeli jednak peeling odgrywa bardzo istotną rolę w Twoim życiu, to zdecyduj się na wariant enzymatyczny.
Ma on naprawdę wiele zalet i jest relatywnie delikatny, w efekcie czego wyśmienicie sprawdzi się nawet wtedy, gdy skóra jest szczególnie mocno narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.